Vishay/Dale RWR78N20R0FRRSL
RWR78N20R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N20R0FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N20R0FRRSL.pdf
Availability of RWR78N20R0FRRSL
QUANTITY
RWR78N20R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N20R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N20R0FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N20R0FRRSL
Related LinksRWR78N2, RWR78N20R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N20R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR78N20R0FRRSL
IC REG LDO 3V 0.2A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IGBT 1200V 67A 272W TMAX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 3A 6V datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 672FPBGA datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf