Vishay/Dale RWR78N2260FRRSL
RWR78N2260FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N2260FRRSL
Brief Description
RES 226 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N2260FRRSL.pdf
Availability of RWR78N2260FRRSL
QUANTITY
RWR78N2260FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N2260FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N2260FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N2260FRRSL
Related LinksRWR78N2, RWR78N2260FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N2260FRRSL Details Description
Related parts for RWR78N2260FRRSL
CONN FERRULE DIN 12AWG GREY datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS MALE SOLDER GOLD datasheet.pdf
CONN SUB-MINI SOCKET ASSY RT ANG datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.033UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 410A NX SER datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf