Vishay/Dale IMC0603ER5N6J
IMC0603ER5N6J picture photo
Mfg. Part Number
IMC0603ER5N6J
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 430MA 190 MOHM
Datasheet Download
IMC0603ER5N6J.pdf
Availability of IMC0603ER5N6J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IMC0603ER5N6J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC0603ER5N6J
Internal Part NumberEIS-IMC0603ER5N6J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIMC0402_IMC0603 Obs 8/June/2015
PCN OtherM-0402/0603/0805 Series 02/Oct/2015
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIMC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreCeramic
Inductance5.6nH
Tolerance±5%
Current Rating430mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant4.6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC0603ER5N6J
Related LinksIMC060, IMC0603ER5N6J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC0603ER5N6J Details Description
Related parts for IMC0603ER5N6J
BATTERY NIMH 1.2V 2100MAH W/TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK RAIL MNT KRG BN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC VCO 795-825MHZ SMD .4X.49" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf