Vishay/Dale RWR78N31R6FRRSL
RWR78N31R6FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N31R6FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31.6 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N31R6FRRSL.pdf
Availability of RWR78N31R6FRRSL
QUANTITY
RWR78N31R6FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N31R6FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N31R6FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N31R6FRRSL
Related LinksRWR78N3, RWR78N31R6FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N31R6FRRSL Details Description
Related parts for RWR78N31R6FRRSL
CONN EDGECARD 132POS .050 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES MO 2W .47 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 32CKT datasheet.pdf
RES 14K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf