Vishay/Dale RWR78N4R02FSBSL
RWR78N4R02FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N4R02FSBSL
Brief Description
RES 4.02 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N4R02FSBSL.pdf
Availability of RWR78N4R02FSBSL
QUANTITY
RWR78N4R02FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N4R02FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N4R02FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N4R02FSBSL
Related LinksRWR78N4, RWR78N4R02FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N4R02FSBSL Details Description
Related parts for RWR78N4R02FSBSL
FIXED IND 470UH 700MA 850 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .400 20POS datasheet.pdf
RES 182 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf