Vishay/Dale RWR78N6R98FMRSL
RWR78N6R98FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78N6R98FMRSL
Brief Description
RES 6.98 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78N6R98FMRSL.pdf
Availability of RWR78N6R98FMRSL
QUANTITY
RWR78N6R98FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78N6R98FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78N6R98FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78N6R98FMRSL
Related LinksRWR78N6, RWR78N6R98FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78N6R98FMRSL Details Description
Related parts for RWR78N6R98FMRSL
CONN SPAD FLNG 16-22 AWG #6 PIDG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 100MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0038MHZ CMOS SMD datasheet.pdf