Vishay/Dale RWR78S1051FRB12
RWR78S1051FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1051FRB12
Brief Description
RES 1.05K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1051FRB12.pdf
Availability of RWR78S1051FRB12
QUANTITY
RWR78S1051FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1051FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S1051FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1051FRB12
Related LinksRWR78S1, RWR78S1051FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1051FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S1051FRB12
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
POT 50K OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
TERMINAL MODULE CONTACT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W SMA datasheet.pdf