Vishay/Dale RWR78S1580FRB12
RWR78S1580FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1580FRB12
Brief Description
RES 158 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1580FRB12.pdf
Availability of RWR78S1580FRB12
QUANTITY
RWR78S1580FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1580FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S1580FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1580FRB12
Related LinksRWR78S1, RWR78S1580FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1580FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S1580FRB12
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 2008 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA datasheet.pdf
LED T-5MM SGL 635NM IRD TRNS PCB datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 37UH 2.24A 100 MOHM datasheet.pdf
IC CLK DIVIDER 1:1 10GHZ 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 93MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 150MW EMD2 datasheet.pdf