Vishay/Dale RWR78S15R0DPBSL
RWR78S15R0DPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S15R0DPBSL
Brief Description
RES 15 OHM 10W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S15R0DPBSL.pdf
Availability of RWR78S15R0DPBSL
QUANTITY
RWR78S15R0DPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S15R0DPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S15R0DPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±0.5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S15R0DPBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S15R0DPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S15R0DPBSL Details Description
Related parts for RWR78S15R0DPBSL
DIP CABLE - CDR16G/AE16M/CDR16G datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 0.45A 16SSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:12 350MHZ 32TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 29A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 142.8K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC 2220 datasheet.pdf
BETTER BURIED TRIPLE PORT END CA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL datasheet.pdf