Vishay/Dale RWR78S15R0FSRSL
RWR78S15R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S15R0FSRSL
Brief Description
RES 15 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S15R0FSRSL.pdf
Availability of RWR78S15R0FSRSL
QUANTITY
RWR78S15R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S15R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S15R0FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S15R0FSRSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S15R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S15R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR78S15R0FSRSL
IC MCU 75MHZ 16MB HP 100-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
TMATE 2905C 9X9" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 340MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 36POS .23M datasheet.pdf
BOARD EVAL CEREBOT MC7 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 48POS datasheet.pdf