Vishay/Dale RWR78S1650FSBSL
RWR78S1650FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1650FSBSL
Brief Description
RES 165 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1650FSBSL.pdf
Availability of RWR78S1650FSBSL
QUANTITY
RWR78S1650FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1650FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S1650FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1650FSBSL
Related LinksRWR78S1, RWR78S1650FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1650FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S1650FSBSL
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
FLASHER 575 THERM CARD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CABLE TIE/OMEGA CLIP 50LB datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf