Vishay/Dale RWR78S1R74FRB12
RWR78S1R74FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1R74FRB12
Brief Description
RES 1.74 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1R74FRB12.pdf
Availability of RWR78S1R74FRB12
QUANTITY
RWR78S1R74FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1R74FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S1R74FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1R74FRB12
Related LinksRWR78S1, RWR78S1R74FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1R74FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S1R74FRB12
IC COUNTER 8BIT SYNC U/D 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RING 16-22AWG #8 GRAY datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 759 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 5G OHM 10% 1/10W 0603 datasheet.pdf