Vishay/Dale RWR78S2670FMS73
RWR78S2670FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S2670FMS73
Brief Description
RES 267 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S2670FMS73.pdf
Availability of RWR78S2670FMS73
QUANTITY
RWR78S2670FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S2670FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S2670FMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S2670FMS73
Related LinksRWR78S2, RWR78S2670FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S2670FMS73 Details Description
Related parts for RWR78S2670FMS73
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 18-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
KIT EVAL FIBER OPTICS 125MBD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CRYSTAL 25 MHZ 9PF SMD datasheet.pdf