Vishay/Dale RWR78S3R52FSB12
RWR78S3R52FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3R52FSB12
Brief Description
RES 3.52 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3R52FSB12.pdf
Availability of RWR78S3R52FSB12
QUANTITY
RWR78S3R52FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3R52FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S3R52FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.52
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3R52FSB12
Related LinksRWR78S3, RWR78S3R52FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3R52FSB12 Details Description
Related parts for RWR78S3R52FSB12
JUMPER-H1501TR/A2015G/H1501TR 10 datasheet.pdf
SSD 48GB SCSI datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG PLASTC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 40POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
WING LOCK WIRE CONNEC GREEN GR datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
LD 4MM STK P-P SILIC .75 50CM RD datasheet.pdf