Vishay/Dale RWR78S3R52FSBSL
RWR78S3R52FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S3R52FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.52 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S3R52FSBSL.pdf
Availability of RWR78S3R52FSBSL
QUANTITY
RWR78S3R52FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S3R52FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S3R52FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.52
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S3R52FSBSL
Related LinksRWR78S3, RWR78S3R52FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S3R52FSBSL Details Description
Related parts for RWR78S3R52FSBSL
FIXED IND 6.2NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8-9BIT INVERT 24SO datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS GREEN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN ADPT 2P-2P F/M-F/M PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 1.65A 150 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf