Vishay/Dale RWR78S4531FRS73
RWR78S4531FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4531FRS73
Brief Description
RES 4.53K OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4531FRS73.pdf
Availability of RWR78S4531FRS73
QUANTITY
RWR78S4531FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4531FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR78S4531FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4531FRS73
Related LinksRWR78S4, RWR78S4531FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4531FRS73 Details Description
Related parts for RWR78S4531FRS73
MODULE MALE 10POS CRIMP datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.87M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWERSO-10 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL W/REF 8-DIP datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM datasheet.pdf