Vishay/Dale RWR78S5R00FRB12
RWR78S5R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S5R00FRB12
Brief Description
RES 5 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S5R00FRB12.pdf
Availability of RWR78S5R00FRB12
QUANTITY
RWR78S5R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S5R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S5R00FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S5R00FRB12
Related LinksRWR78S5, RWR78S5R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S5R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR78S5R00FRB12
FIXED IND 68NH 500MA 380 MOHM datasheet.pdf
RES 100K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BALLAST DRIVER 8DIP datasheet.pdf
RES 332 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN PNL RCPT M12 POST SKT BLK datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC CLOCK BUFF 3:8 200MHZ 32TQFN datasheet.pdf