Vishay/Dale RWR78S5R10FSB12
RWR78S5R10FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S5R10FSB12
Brief Description
RES 5.1 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S5R10FSB12.pdf
Availability of RWR78S5R10FSB12
QUANTITY
RWR78S5R10FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S5R10FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S5R10FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S5R10FSB12
Related LinksRWR78S5, RWR78S5R10FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S5R10FSB12 Details Description
Related parts for RWR78S5R10FSB12
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC COUNTER 8BIT SYNC U/D 24DIP datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TV 4C 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
220UF 10V 8X8X10MM 125C 1500H datasheet.pdf