Vishay/Dale RWR80N1581FRB12
RWR80N1581FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1581FRB12
Brief Description
RES 1.58K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1581FRB12.pdf
Availability of RWR80N1581FRB12
QUANTITY
RWR80N1581FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1581FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N1581FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1581FRB12
Related LinksRWR80N1, RWR80N1581FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1581FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N1581FRB12
PATCHCORD 1/4" GRAY 4FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 2-WIRE 28-SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 12A 77W DPAK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 4A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.8A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
2054 3100 02 datasheet.pdf
1.25MM F/F 16POS 30AWG 150MM datasheet.pdf