Vishay/Dale RWR80N1R24FSS73
RWR80N1R24FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1R24FSS73
Brief Description
RES 1.24 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1R24FSS73.pdf
Availability of RWR80N1R24FSS73
QUANTITY
RWR80N1R24FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1R24FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N1R24FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1R24FSS73
Related LinksRWR80N1, RWR80N1R24FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1R24FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N1R24FSS73
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED INDICATOR 19MM W/BEZEL datasheet.pdf
COVER FOR THE CASE OF U83161 datasheet.pdf
36.8MM X 36.8MM 1=25/PK datasheet.pdf