Vishay/Dale RWR80N1R47FRBSL
RWR80N1R47FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1R47FRBSL
Brief Description
RES 1.47 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1R47FRBSL.pdf
Availability of RWR80N1R47FRBSL
QUANTITY
RWR80N1R47FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1R47FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N1R47FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1R47FRBSL
Related LinksRWR80N1, RWR80N1R47FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1R47FRBSL Details Description
Related parts for RWR80N1R47FRBSL
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 0804 datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1853 SL/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 84POS datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf