Vishay/Dale RWR80N2370FRB12
RWR80N2370FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2370FRB12
Brief Description
RES 237 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2370FRB12.pdf
Availability of RWR80N2370FRB12
QUANTITY
RWR80N2370FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2370FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N2370FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2370FRB12
Related LinksRWR80N2, RWR80N2370FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2370FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N2370FRB12
DIODE ARRAY GP 600V 4A TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS DR LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf