Vishay/Dale RWR80N27R4FRB12
RWR80N27R4FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N27R4FRB12
Brief Description
RES 27.4 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N27R4FRB12.pdf
Availability of RWR80N27R4FRB12
QUANTITY
RWR80N27R4FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N27R4FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N27R4FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N27R4FRB12
Related LinksRWR80N2, RWR80N27R4FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N27R4FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N27R4FRB12
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 48BGA datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT 100-SEC LABELED datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount Solder datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 200MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf