Vishay/Dale RWR80N28R7FRB12
RWR80N28R7FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N28R7FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N28R7FRB12.pdf
Availability of RWR80N28R7FRB12
QUANTITY
RWR80N28R7FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N28R7FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N28R7FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N28R7FRB12
Related LinksRWR80N2, RWR80N28R7FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N28R7FRB12 Details Description
Related parts for RWR80N28R7FRB12
TRIMMER 500 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM10T/MC10M/MDM10T datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 202MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 1000W datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 14SOIC datasheet.pdf
POT 175 OHM 500W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 30POS datasheet.pdf