Vishay/Dale RWR80N2R61FSBSL
RWR80N2R61FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N2R61FSBSL
Brief Description
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N2R61FSBSL.pdf
Availability of RWR80N2R61FSBSL
QUANTITY
RWR80N2R61FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N2R61FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N2R61FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N2R61FSBSL
Related LinksRWR80N2, RWR80N2R61FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N2R61FSBSL Details Description
Related parts for RWR80N2R61FSBSL
SHELF FIXED 26X17.8X1.74" BLACK datasheet.pdf
IC DOWNCONV DIG QUAD 160-PBGA datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS .049 SMD TIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR SHDR R/A GOLD 14POS datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/02/180LF 1.5 BK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf