Vishay/Dale RWR80N3900FMBSL
RWR80N3900FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N3900FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N3900FMBSL.pdf
Availability of RWR80N3900FMBSL
QUANTITY
RWR80N3900FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N3900FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N3900FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N3900FMBSL
Related LinksRWR80N3, RWR80N3900FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N3900FMBSL Details Description
Related parts for RWR80N3900FMBSL
CONN HEADER RT/A 13POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.75"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
GDT 230V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINTED HORIZON datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 135MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 21 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf