Vishay/Dale RWR80N47R5FSS73
RWR80N47R5FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N47R5FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N47R5FSS73.pdf
Availability of RWR80N47R5FSS73
QUANTITY
RWR80N47R5FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N47R5FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N47R5FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N47R5FSS73
Related LinksRWR80N4, RWR80N47R5FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N47R5FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N47R5FSS73
IC REG LDO -5V 1A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC COMP 1.6V SNGL O-D SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -55°C - 125°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
FLMMPATCH1,0LC-SCRJ datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf