Vishay/Dale RWR80N47R5FSS73
RWR80N47R5FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N47R5FSS73
Brief Description
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N47R5FSS73.pdf
Availability of RWR80N47R5FSS73
QUANTITY
RWR80N47R5FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N47R5FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N47R5FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N47R5FSS73
Related LinksRWR80N4, RWR80N47R5FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N47R5FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N47R5FSS73
SW ROTARY DP 200MA 0.5" PC MNT 2 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 200MA DO35 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
H-B/S II SR datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA SS 2W 10DB 0-6GHZ datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf