Vishay/Dale RWR80N49R9FSB12
RWR80N49R9FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N49R9FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N49R9FSB12.pdf
Availability of RWR80N49R9FSB12
QUANTITY
RWR80N49R9FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N49R9FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N49R9FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N49R9FSB12
Related LinksRWR80N4, RWR80N49R9FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N49R9FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N49R9FSB12
MOSFET N-CH 200V 7.8A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223-5 datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.25GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
EVALUATION KIT TRUETOUCH datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf