Vishay/Dale RWR80N60R0FSB12
RWR80N60R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N60R0FSB12
Brief Description
RES 60 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N60R0FSB12.pdf
Availability of RWR80N60R0FSB12
QUANTITY
RWR80N60R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N60R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80N60R0FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N60R0FSB12
Related LinksRWR80N6, RWR80N60R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N60R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR80N60R0FSB12
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf