Vishay/Dale RWR80N6810FSS73
RWR80N6810FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N6810FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N6810FSS73.pdf
Availability of RWR80N6810FSS73
QUANTITY
RWR80N6810FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N6810FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N6810FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N6810FSS73
Related LinksRWR80N6, RWR80N6810FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N6810FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N6810FSS73
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS W/SKT BOX datasheet.pdf
RES SMD 417 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/03/135 3.5 BK datasheet.pdf
CONNECTOR 50POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf