Vishay/Dale RWR80NR402FSRSL
RWR80NR402FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80NR402FSRSL
Brief Description
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80NR402FSRSL.pdf
Availability of RWR80NR402FSRSL
QUANTITY
RWR80NR402FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80NR402FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80NR402FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.402
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80NR402FSRSL
Related LinksRWR80NR, RWR80NR402FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80NR402FSRSL Details Description
Related parts for RWR80NR402FSRSL
Connector Header, Bottom Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
STD BRAKE (ZETRONIC STYLE) datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS WATERPROOF datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
BLF 7.62HP/06/180LR SN BK BX datasheet.pdf
CAP ALUM 8400UF 20% 35V FLATPACK datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf