Vishay/Dale RWR80S1070DRBSL
RWR80S1070DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1070DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 107 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1070DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1070DRBSL
QUANTITY
RWR80S1070DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1070DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1070DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1070DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1070DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1070DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1070DRBSL
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A TIN T/H datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 2.54MM datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 9.78NS 132CSBGA datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 642 I/O 896FBGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 500VDC RADIAL datasheet.pdf