Vishay/Dale RWR80S1090DRBSL
RWR80S1090DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1090DRBSL
Brief Description
RES 109 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1090DRBSL.pdf
Availability of RWR80S1090DRBSL
QUANTITY
RWR80S1090DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1090DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1090DRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)109
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1090DRBSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1090DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1090DRBSL Details Description
Related parts for RWR80S1090DRBSL
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 60mA Signage 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
ANTENNA GPS SCREW MT 3M COAX SMA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 3.5A 6DFN datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58U 12' TNC datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 10W datasheet.pdf
1500UF 40V 18X40 105C RAD datasheet.pdf