Vishay/Dale RWR80S12R1FRB12
RWR80S12R1FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S12R1FRB12
Brief Description
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S12R1FRB12.pdf
Availability of RWR80S12R1FRB12
QUANTITY
RWR80S12R1FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S12R1FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S12R1FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S12R1FRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S12R1FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S12R1FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S12R1FRB12
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7.8A 6TSOP datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN ROCKSTAR KIT SIZE 8 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.2A 6VFDFPN datasheet.pdf