Vishay/Dale RWR80S1740FSS73
RWR80S1740FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1740FSS73
Brief Description
RES 174 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1740FSS73.pdf
Availability of RWR80S1740FSS73
QUANTITY
RWR80S1740FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1740FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1740FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1740FSS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1740FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1740FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S1740FSS73
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER CTRLR 28-QSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 8SMD datasheet.pdf
RES 511 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B M40 datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 13.9 + 13. datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
381 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
CAV BLK 6P 500 SER MAG-MATE datasheet.pdf
CAP FILM 82 NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf