Vishay/Dale RWR80S1780FSS73
RWR80S1780FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1780FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1780FSS73.pdf
Availability of RWR80S1780FSS73
QUANTITY
RWR80S1780FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1780FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S1780FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1780FSS73
Related LinksRWR80S1, RWR80S1780FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1780FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S1780FSS73
JUMPER-H9992TR/A3047V/H9992TR 6" datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE PLUG-IN PIC24F16KA102 PIM datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN SOCKET 90POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1.5A PCP datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf