Vishay/Dale RWR80S1960FSRSL
RWR80S1960FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1960FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1960FSRSL.pdf
Availability of RWR80S1960FSRSL
QUANTITY
RWR80S1960FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1960FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S1960FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1960FSRSL
Related LinksRWR80S1, RWR80S1960FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1960FSRSL Details Description
Related parts for RWR80S1960FSRSL
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
BATT CYCLON SLA 2V 8.0AH datasheet.pdf
LED RECT YELLOW PANEL MNT datasheet.pdf
RES 499 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf