Vishay/Dale RWR80S2001FSS70
RWR80S2001FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2001FSS70
Brief Description
RES 2K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2001FSS70.pdf
Availability of RWR80S2001FSS70
QUANTITY
RWR80S2001FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2001FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR80S2001FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2001FSS70
Related LinksRWR80S2, RWR80S2001FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2001FSS70 Details Description
Related parts for RWR80S2001FSS70
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1A D2PAK datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SPLICE 800-2600 CMA datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf