Vishay/Dale RWR80S2101FRRSL
RWR80S2101FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2101FRRSL
Brief Description
RES 2.1K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2101FRRSL.pdf
Availability of RWR80S2101FRRSL
QUANTITY
RWR80S2101FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2101FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2101FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2101FRRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2101FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2101FRRSL Details Description
Related parts for RWR80S2101FRRSL
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BOOT WATERPROOF - B TOGGLE GREEN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
RES 0.787 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.3W DO41 datasheet.pdf