Vishay/Dale RWR80S2260FSB12
RWR80S2260FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2260FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2260FSB12.pdf
Availability of RWR80S2260FSB12
QUANTITY
RWR80S2260FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2260FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2260FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2260FSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2260FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2260FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S2260FSB12
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC PWM PWR DRVR HI-EFF 32-HLQFP datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 10A AC/DC datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HAND TOOL CONTROLS datasheet.pdf
HEATSHRINK DUAL WALL 24MM X 4' datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf