Vishay/Dale RWR80S2260FSB12
RWR80S2260FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2260FSB12
Brief Description
RES 226 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2260FSB12.pdf
Availability of RWR80S2260FSB12
QUANTITY
RWR80S2260FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2260FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2260FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2260FSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2260FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2260FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S2260FSB12
CONN TERMINATOR ADAPT BNC 75OHM datasheet.pdf
TRIAC 400V 6A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 50 POS datasheet.pdf