Vishay/Dale RWR80S2430FMBSL
RWR80S2430FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2430FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2430FMBSL.pdf
Availability of RWR80S2430FMBSL
QUANTITY
RWR80S2430FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2430FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2430FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2430FMBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2430FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2430FMBSL Details Description
Related parts for RWR80S2430FMBSL
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 50 OHM 100C datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.55A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROLLER 6SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 9.78MM datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Z-PACK/A M-HDR 100 POS datasheet.pdf