Vishay/Dale RWR80S2430FMRSL
RWR80S2430FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2430FMRSL
Brief Description
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2430FMRSL.pdf
Availability of RWR80S2430FMRSL
QUANTITY
RWR80S2430FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2430FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2430FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2430FMRSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2430FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2430FMRSL Details Description
Related parts for RWR80S2430FMRSL
EVALUATION KIT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 252UH 440MA 900 MOHM datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 33 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.11A 53 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED WARM WHITE 48-130V BA15D datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf