Vishay/Dale RWR80S2490FRBSL
RWR80S2490FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2490FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 249 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2490FRBSL.pdf
Availability of RWR80S2490FRBSL
QUANTITY
RWR80S2490FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2490FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2490FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2490FRBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2490FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2490FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S2490FRBSL
SWITCH SINGLE DECK 16POS PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE RATIOMETRIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP TRIMMER 5-30PF 250V TH datasheet.pdf
FIXED IND 8UH 2.7A 49.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W SMBG datasheet.pdf