Vishay/Dale RWR80S2740FSB12
RWR80S2740FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2740FSB12
Brief Description
RES 274 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2740FSB12.pdf
Availability of RWR80S2740FSB12
QUANTITY
RWR80S2740FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2740FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S2740FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2740FSB12
Related LinksRWR80S2, RWR80S2740FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2740FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S2740FSB12
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER PLL FREQ 40-VSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT MONO 192KHZ 16SSOP datasheet.pdf
BLUE BACKLITE 100SQ. MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 0.165 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NYLON INSL BRAZD SEAM RING TONGU datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 125MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf