Vishay/Dale RWR80S2R50BSBSL
RWR80S2R50BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S2R50BSBSL
Brief Description
RES 2.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S2R50BSBSL.pdf
Availability of RWR80S2R50BSBSL
QUANTITY
RWR80S2R50BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S2R50BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S2R50BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S2R50BSBSL
Related LinksRWR80S2, RWR80S2R50BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S2R50BSBSL Details Description
Related parts for RWR80S2R50BSBSL
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 67POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 20000UF 20% 25V FLATPCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG/BELDEN 89259 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf