Vishay/Dale RWR80S33R2FPRSL
RWR80S33R2FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S33R2FPRSL
Brief Description
RES 33.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S33R2FPRSL.pdf
Availability of RWR80S33R2FPRSL
QUANTITY
RWR80S33R2FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S33R2FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S33R2FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S33R2FPRSL
Related LinksRWR80S3, RWR80S33R2FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S33R2FPRSL Details Description
Related parts for RWR80S33R2FPRSL
CONN HSG RCPT 2POS 7.50MM BLACK datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 2W datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 15 M 120" YEL JACKS datasheet.pdf
LED COB CXB1816 3500K WHT SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf