Vishay/Dale RWR80S3700BSB12
RWR80S3700BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3700BSB12
Brief Description
RES 370 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3700BSB12.pdf
Availability of RWR80S3700BSB12
QUANTITY
RWR80S3700BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3700BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S3700BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)370
Tolerance±0.1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S3700BSB12
Related LinksRWR80S3, RWR80S3700BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S3700BSB12 Details Description
Related parts for RWR80S3700BSB12
IC BUS XCVR QUAD INTRFCE 20-DIP datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SSR SPST-NO 240VAC 25A PHASE datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
RES 453 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X750MM datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf