Vishay/Dale RWR80S3R83FSB12
RWR80S3R83FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S3R83FSB12
Brief Description
RES 3.83 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S3R83FSB12.pdf
Availability of RWR80S3R83FSB12
QUANTITY
RWR80S3R83FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S3R83FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S3R83FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)